Kraniosakrální terapie

Vaše tělo, či spíše celá vaše bytost, neustále pulzuje svým vlastním rytmem.

Tato pulzace se jmenuje Dech Života.

Je základním projevem všeho živého.

A srdcem zázračné kraniosakrální terapie – Cranio.

U Cranio člověk obvykle leží. V případě potřeby sedí.
Zvenku terapie vypadá jako přikládání rukou. Pravdou ale je, že fyzický kontakt není nutný.

Věc se má tak, že popsat princip Cranio je docela výzva, jelikož je to princip u nás zatím neobvyklý a málo známý.

Shrnuto:

1) Pracuje s přirozenou pulzací vitální energie, tzv. Dechu života, která je přítomna v každém živém organismu.
2) Přistupuje k člověku jako ke komplexní bytosti – „systému“ s vlastní moudrostí.
3) Aktivuje mocné samoléčebné síly, které jsou přirozeně přítomné v každé buňce těla.
4) Respektuje jedinečný ‚systém‘ každého jedince a jeho jedinečnou cestu k celistvosti. Nenutí. Nepředjímá. Naslouchá, následuje a podporuje proces uzdravování, který tělo vyzdvihne jako nejvíce žádoucí.
5) Pracuje na principu setkání – kontaktu dvou ‚systémů‘, terapeutky a klientky.

„Díky respektujícímu přístupu a terapeutovu naladění na váš Dech života může být osloven váš vrozený plán léčení. Jinými slovy, každá část vašeho těla, každá vaše buňka má v sobě přirozeně obsažnou informaci o dokonalém zdraví. Cílem kraniosakrální terapie je oslovit právě ji – a pomoci jí se projevit.“

Co vás nejčastěji zajímá na kraniosakrální terapii?

S čím mi může Cranio pomoci?

S čímkoliv. Fakt. Oslovuje samoléčebné mechanismy člověka. Pracuje na třech úrovních, mezi kterými může pendlovat.

Na čistě fyzické rovině pracuje s fasciálním systémem člověka (mimochodem, na téma fascií je spousta fantastických videí na YouTube, mrkněte, nebudete litovat), který provazuje lidské tělo křížem krážem. Může proto pracovat i se strukturami vzdálenými do míst, kde jsou aktuálně ruce terapeuta a váš fyzický problém – s těmi, odkud to možná všechno vzniklo.

Může pracovat s napětím v kostech a tkáních, které tam bylo uvězněno úrazem, fyzickým nebo i emočním traumatem. Může uvolnit drenáž mozku. Umí pracovat s cirkulací mozkomíšního moku v mozkových komorách. Umí pracovat s čelistí a nahradit pravidelnými terapiemi rovnátka, oproti kterým je mnohem šetrnější. Umí uvolnit aktivní jizvu. Dokáže uvolnit a vybít dlouhodobý stres. Atd. Atp. A vůbec.

Kraniálka je skvělá. A její dosah je obrovský.

 

Je terapie od všech terapeutů stejná?

Jistěže ne! A dokonce nebývá stejná ani od jednoho terapeuta při různých setkáních. Jelikož se jedná o akt „setkání dvou systémů“, je konkrétní průběh vždy závislý na daném okamžiku. Je to neopakovatelné setkání dvou bytostí „tady a teď“.

Na druhou stranu, přiznejme si, že každá terapie je, více či méně, taková. A i když se například fyzioterapie snaží mít objektivní metody, které budou fungovat na všechny ode všech stejně, není to možné. Každá terapie, respektive její průběh a výsledky, závisí na tom, kdo – s kým – za jakých okolností se setká.

 

Je terapie příjemná?

Ano, může být velice příjemná. Stejně tak ale můžete mít při terapii pocit, že „se nic neděje“. Anebo můžete mít i nepříjemné pocity. Všechno je to v pořádku. Záleží na tom, co se bude řešit a na jaké rovině vaší bytosti.

Terapie nemusí být příjemná. A následující tři dny mohou – ale nemusejí – být také intenzivně zajímavé. Ale terapeut má (mít) nástroje, jak tyto místy nepříjemné prožitky udělat pro vás zvládnutelné.

Zvládnutí těchto momentů pak je často klíčem, který pomůže člověku vymotat se ze začarovaného kruhu, ve kterém se třeba již nějakou dobu motá.

Může mi terapeut při Cranio ublížit?

V jádru Cranio je respekt, soucit a stav bez očekávání. Tudíž každý terapeut, který prošel kvalitním výcvikem a má tento přístup, nemá, jak by vám ublížil. Nejhorší, co se může teoreticky stát je, že vás přetíží, když udělá moc změn najednou. Ale nestává se to, protože tělo má vlastní regulační mechanismy a další změnu, která už by byla příliš náročná, prostě neudělá.

Víte, paradoxní je, že když už k takovému přetížení dojde, vzniká často v důsledku přílišné snaživosti terapeuta. Když má strach, že práce, kterou udělá, se vám nebude zdát dost. Výchova ze strany společnosti očekávající rychlé výsledky je něco, co si musí každý kvalitní terapeut zpracovat. Terapeut by měl mít dobré vlastní nastavení, sadu funkčních Cranio nástrojů a pokoru. Výsledky mohou přijít rychle. Anebo nemusí. To závisí na nastavení klienta, na jeho aktuální energii, na jeho přesvědčeních a potřebách. Ostatně, o bažení po rychlých změnách a jejich následcích si můžete přečíst zde.

Vás systém má ještě jeden ochranný mechanismus. Nebude-li se cítit v bezpečí, prostě se neotevře.

 

Syndrom znásilněného systému

Nutno ovšem dodat, že některá lidská těla mají takové zkušenosti se znásilněním že strany druhých, typicky lékařů v dětství, že to, že k sobě terapeuta nepustí, je prostá obrana na základě zkušenosti. A je pak otázkou času a trpělivosti, než se systém cítí natolik v bezpečí, že tomu dá další šanci. S kvalitou terapeuta to nesouvisí. Kvalita terapeuta ovlivní, jak dlouho to bude trvat. Je to podobné, jako ochočovat koťátko.

Vy to můžete podpořit tím, že budete k vlastnímu tělu přistupovat se soucitem a s vědomím, že si pamatuje věci, které vy jste zapomněli. Vaše tělo je moudré. Snaží se vás chránit. Netlačte na něj. Dejte mu důvěru. Rychleji si uvědomí, že nebezpečí, kterému bylo v minulosti vystaveno, už zmizelo.

 

Chcete vědět víc?

Cranio je moje srdcovka. Jedna z věcí, kterou chci prospět světu a jeho uzdravení, je šíření informací o tomto skvělém, zázračném způsobu terapie.

Proto jsem napsala o kraniálce několik článků. Máte-li čas a chuť, počtěte si 🙂

Vrozený plán léčení

Cranio – Issues are in tissues

Cranio terapeut – jeho přístup a role

Depresivní triáda – Jak souvisí migrény s poruchou vizu, depresivními stavy a pády na zadek?

Můj příběh – Cranio po operaci

Vaše příběhy – Cranio ošetření po úrazu hlavy (následované dalšími technikami)

…další budou následovat 😉